Style ogrodowe

 

 • OGRÓD ANGIELSKI – w ogrodzie angielskim, ważna jest nastrojowo – sentymentalna atmosfera. Dominującymi wartościami są przede wszystkim: romantyzm, swoboda oraz naturalność – wywodzące się z ogrodów krajobrazowych, dzięki obecności sztucznych ruin. Ściany obudowane są tu starą cegłą i kamieniami z drewnianymi wrotami, belkami czy kołem, które kojarzą się przede wszystkim ze stylem rustykalnym. Przeważają tu: zielone trawniki oraz nieregularne rabaty kwiatowe, w stonowanych odcieniach bieli, różu, fioletu i czerwieni. Rośliny charakterystyczne dla tego stylu to np.: angielskie róże, budleja Dawida, jaśminowiec wonny, czarnuszka damasceńska, łyszczec wytworny, kosmos podwójnie pierzasty, naparstnica purpurowa, hibiskus, floks Drummonda (płomyk), hortensja czy winobluszcz.

 

 • OGRÓD FORMALNY – jest rozplanowany w sposób geometryczny. Panuje tu ład i porządek. Jest uniwersalny, ponieważ pasuje zarówno do dużych posesji jak i małych ogródków przydomowych, czy zabudowy wielorodzinnej. Symetryczne układy, rozbudowane wokół głównej osi kompozycyjnej (prowadzącej najczęściej od środka posesji czy budynku) przecięte są licznymi ścieżkami i alejkami, których punkt przecięcia stanowi np. fontanna, rzeźba lub rośliny posadzone w donicach. Wszystkie kwatery, oddzielone przez ścieżki, powinny być oddzielone od siebie niskimi żywopłotami, najlepiej z roślin zimozielonych, jak np.: bukszpan (Buxus) czy cis (Taxus). Berberys Thunberga, czy lawenda wąskolistna, również zdadzą tu egzamin, ponieważ są roślinami dobrze znoszącymi cięcie formujące. Przestrzeń, która podzielona jest na regularne i geometryczne części, sprawia wrażenie pewnego uporządkowania. Ogród formalny, wymaga od swoich właścicieli systematycznej pracy i pielęgnacji, gdyż nie ma tu miejsca na chwasty czy opadłe liście roślin.

 

 • OGRÓD JAPOŃSKI- ogród, nie wymagający dużej powierzchni. Przeważają w nim tworzywa takie jak: bambus, kamień czy żwir. Woda (jako nieodzowny element) jest żywiołem, symbolizującym życie i naturalny ruch, z kolei kamień – symbolizuje niezmienność i trwałość przyrody. Rośliny, charakterystyczne dla tego stylu, to przede wszystkim: bambusy, azalie japońskie, klony palmowe, magnolie i wiśnie – wyglądające na kilkusetletnie okazy. Jest to krajobraz miniaturowy, w którym występują naturalne, miękkie linie, nieparzysta liczba elementów, naturalne kamienie, oczka wodne, często z drewnianymi mostkami. Dodatki stanowią lampiony, kamienne, czy żeliwne latarnie i elementy dekoracyjne, wykonane z bambusa.

 

 • OGRÓD KRAJOBRAZOWY – całość ogrodu, sprawia wrażenie krajobrazu naturalnego. Rodzimy drzewostan w postaci np. starych brzóz, modrzewi i sosen, stanowi nie tylko zasłonę przed sąsiednimi posesjami, ale również tworzą piękne tło i są doskonałymi „prześwitami” dla pobliskich krajobrazów – pól, łąk, lasów czy starych sadów. Elementy dekoracyjne, wykonane są z materiału naturalnego. Woda, często pełni tu rolę strumienia, spływającego po kamieniach do zbiornika wodnego, o rozmytych brzegach, z bujną roślinnością. Sprawia to wrażenie dzikiego krajobrazu, który szuka swojej tożsamości z naturą.

 

 • OGRÓD LEŚNY – w ogrodzie takim, można poczuć się jak w lesie, za sprawą takich gatunków, jak np.: brzoza, sosna, świerk, jodła, bluszcz, funkia (hosta), czy barwinek pospolity. A kępy paproci, wrzosów i wrzośców oraz traw, doskonale dopełnią ten obraz. Ogród leśny, w pewnej części jest obecny również w ogrodzie naturalistycznym. 

 

 • OGRÓD MIEJSKI – ogród taki, często stanowi świetną alternatywę dla ludzi, którzy nie mają czasu na jego pielęgnację. Utrzymany jest w stylu nowoczesnym, by nawiązywać do przyległej mu architektury. Dobór roślin i elementów małej architektury, zostaje tu starannie przemyślany. Chodzi tu przede wszystkim, o urozmaicenie przestrzeni i poprawę perspektywy, często poprzez optyczne jej powiększenie. Niezwykłą atmosferę wprowadza do ogrodu światło, np. we wszystkich kolorach tęczy, jak i motyw wody – w postaci wodnych tryskaczy, czy podświetlanych fontann.

 

 • OGRÓD NAIWNY – jest to ogród, który powstaje z bezużytecznych, zużytych przedmiotów i materiałów, jak np. potłuczone naczynia, butelki, stare wanny, złom żeliwny, drewniane odpady, stare cegły czy kamienie. Czyli wszystko to, co trafić mogło na śmietnik, trafia do ogrodu, po lekkiej renowacji. Tani i szybki pomysł na niepowtarzalny ogród. 

 

 • OGRÓD NATURALISTYCZNY – kształtowany jest w dzisiejszych czasach, na wzór angielskich ogrodów krajobrazowych oraz ogrodów leśnych (style te wzajemnie się przenikają i dopełniają). Jego głównym celem jest to, aby wtapiał się w otaczający go krajobraz, co z kolei sprawia, że wydaje się on optycznie większy, niż jest w rzeczywistości. Powinien być jak najbardziej naturalny, ale też pod naszą kontrolą. Drzewa i krzewy, rosną tu w sposób swobodny i naturalny, jednak czasami dokonujemy tu cięcia korygującego (jeśli tego wymagają). Można tu spotkać m.in. takie gatunki, jak: brzozy, klony, lipy, modrzewie, świerki czy jałowce. Pod drzewami, czy wyższymi krzewami, śmiało można zastosować „piętrowość”, czyli posadzić rośliny leśne (fiołki, konwalie i zawilce) w sposób od najwyższego do najniższego. Paprocie, barwinki, niezapominajki, czy trawy, dają również poczucie „dzikości”. Łąka, utworzona w centrum czy po bokach ogrodu, powinna zawierać sporo różnych gatunków kwiatów, a ścieżki powinny być usypane z piasku, bądź żwiru, niczym ścieżki leśne. Elementem typowym dla tego ogrodu, jest często oczko wodne, z miękką linią brzegową. Natomiast elementy małej architektury – powinny być wykonane z naturalnych materiałów jak: drewno, wiklina, trzcina, czy stare pnie drzew. Ogród w takim stylu, nie wymaga nadmiernej pielęgnacji, dlatego jest świetną alternatywą dla ludzi zapracowanych, czy lubiących trochę poleniuchować.

 

 • OGRÓD NOWOCZESNY – cieszy się coraz większą popularnością. Ogród współgrający z bryłą, kolorystyką, czy wnętrzem nowoczesnych budynków – zyskał nowoczesny charakter. Cechuje go: prosta, geometryczna forma i czytelny układ. Niezwykle istotne jest, aby stanowił on nieodłączną część budynku mieszkalnego, np. przy pomocy dużych okien, które stanowią często wyjście na taras – który łączy powierzchnię mieszkalną z ogrodem (przez co optycznie go powiększa). Ogród, który widzimy z wnętrza domu, jest bowiem najpiękniejszym obrazem, który zmienia się wraz z porami roku. „Pierwsze skrzypce” grają tu przede wszystkim: geometryczne rabaty, stworzone z przepięknych i różnorodnych traw oraz bylin, o dużych i ozdobnych liściach (np. funkie) oraz precyzyjnie dobranych iglaków. Zielona przestrzeń – musi być zbliżona, zarówno w stylu jak i w kolorystyce – do budynku mieszkalnego. Występują tu rośliny, w takich formach geometrycznych jak: kule, półkule, sześciany i stożki. Układ ogrodu, komunikacja, kształty rabat, oraz elementy małej architektury ogrodowej, opierają się na liniach prostych, łukach bądź regularnych, geometrycznych formach. Materiały takie jak: beton, metal, szkło, plastik czy żywica – czują się tu jak przysłowiowa „ryba w wodzie”. Ważną cechą dla tego ogrodu, jest niewątpliwie funkcjonalność i komfort jego użytkowania, dlatego cuda zdziałają tutaj meble ogrodowe, które poprzez swoją formę i sposób wykonania, powinny być dopasowane do całego ogrodu, a nawet i do wnętrza domu, czy innej nieruchomości. Dopełnieniem ogrodu nowoczesnego są rzeźby, a także elementy wodne, wprowadzające niepowtarzalny klimat do ogrodu (fontanny, stawy, ściany wodne, baseny). Ogród, wymagający dużo pracy (na etapie jego powstawania), odwdzięczy się nam bowiem przestrzenią nietuzinkową, prostą w utrzymaniu i będzie „zbawieniem” dla osób zapracowanych, za sprawą odpowiednio dobranych roślin (o małych wymaganiach wodnych oraz pielęgnacyjnych), wody opadowej, czy automatycznego systemu nawadniania. 

 

 • OGRÓD PARKOWY – wprowadza do ogrodu typowo parkowy klimat, poprzez obecność takich elementów jak: ławka w parkowym stylu, staw i fontanna, które obsadzone są przeróżnymi gatunkami traw, hortensji bukietowej w odm. ‘Limelight’ i krzewów, strzyżonych w stożki, bądź kule (nawiązują do stylu francuskiego). Obsadzanie glinianych donic roślinami, daje niepowtarzalny efekt, bowiem przy naszej małej pomocy, rośliny sezonowe i ich przeróżne odmiany, możemy dobierać adekwatnie do pory roku. Jest to szybki i łatwy sposób na dekorację, ze względu na różny pokrój i kolorystykę roślin. A donice czy inne pojemniki, możemy eksponować co rusz w innych miejscach. 

 

 • OGRÓD ROMANTYCZNY – królują tu gatunki i odmiany roślin, o delikatnych barwach kwiatów, przede wszystkim: bieli, różu i błękitu. Mile widziane są zioła i rośliny, trochę przez nas zapomniane, które często tworzą romantyczny nastrój, w zakątkach ogrodu. Należą do nich: heliotropy (Heliotropium) i lewkonie (Matthiola), obficie kwitnące krzewy, o intensywnym zapachu, jak np. róże (Rosa), jaśminowce (Philadelphus), lilaki (Syringa) i tawuły (Spiraea), a także pnącza – róże pnące i wiciokrzewy (Lonicera). Ogród romantyczny, odbiega od nowoczesności i blasku – wszystkie elementy tu występujące są stare, bądź imitują rzeczy z minionych lat. Nawet niewielki bałagan, tworzy swobodny i odprężający klimat. 

 

 

 • OGRÓD ŚRÓDZIEMNOMORSKI – w stylu tym, króluje barwa (która przywołuje obrazy ze słonecznej Grecji, Hiszpanii czy południa Włoch). Możemy ją uzyskać, poprzez ciepłe barwy nawierzchni, czy kolorowe donice. Jasne kamienie, czy płyty z piaskowca i terakoty oraz żwir, doskonale się tu odnajdują. Intensywne błękity, pomarańcze, czerwienie oraz róże, stanowią dominujące kolory. Cechą charakterystyczną są także rośliny pnące, jak np. glicynia, powojnik, róża pnąca, czy winorośl, które pięknie prezentują się na wszelkiego rodzaju pergolach, kratach, czy trejażach. Zioła, takie jak: lawenda, szałwia, rozmaryn, majeranek, mięta, czy bazylia – spełnią tutaj nie tylko rolę dekoracyjną, ale również spożywczą. Latem kwitną tu także: irysy, mieczyki, rudbekie, jeżówki, czosnki ozdobne, czy liliowce.

 

 • OGRÓD WERTYKALNY – to niezwykle ciekawy sposób na dekorację budynków i ich wnętrz, przy pomocy roślin. Tzw. „zielone ściany” są coraz bardziej popularne, ze względu nie tylko na walory dekoracyjne czy estetyczne, ale przede wszystkim służą oczyszczaniu i poprawie jakości powietrza w miastach i w pomieszczeniach. Niech żyje zieleń! 

 

 • OGRÓD NA DACHU na płaskich dachach budynku, coraz częściej powstają nowoczesne ogrody, z niskimi drzewami, krzewami, trawami, czy sukulentami, które nie tylko kumulują wodę opadową, ale także uwalniają ją z powrotem do atmosfery, polepszając w ten sposób nasz mikroklimat, czy to nie cudowne?!

 

 • OGRÓD DLA DZIECI – często jest to wydzielony kawałek ogrodu, który składa się z ulubionych elementów dla dzieciaczków, czyli, np. piaskownicy, basenu, ślizgawki, ścianek wspinaczkowych, hamaków, tablicy (na której mogą pisać czy rysować), namiotów i tuneli, domku na drzewie, gdzie chętnie będą „zamieszkiwały” na czas zabawy. 

 

 • UWAGA! unikamy tutaj roślin trujących i tych, które mogą pokaleczyć, czy poparzyć małe rączki naszych pociech, jak np.: bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium) – liście, nasiona, cis pospolity (Taxus baccata) – cała roślina, z wyjątkiem czerwonej jadalnej osnówki, dyptam jesionolistny (Dictamnus albus) – w upalne dni, wydziela olejki eteryczne, które są łatwopalne, jałowiec pospolity (Juniperus communis) i jałowiec sabiński (Juniperus sabina) – pędy, owoce, igły, jaskier  (Ranunculus) – cała roślina, konwalia majowa (Convallaria majalis) – cała roślina, ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) – liście i owoce, mak polny (Papaver rhoeas) – cała roślina, parzydło leśne (Aruncus dioicus) – liście i nasiona, rącznik pospolity (Ricinus communis) – nasiona, rdest ostrogorzki (Polygonum hydropiper) – cała roślina, sasanka dzwonkowata (Pulsatilla patens) – cała roślina, starzec zwyczajny (Senecio vulgaris) – cała roślina, śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) – cała roślina, tojad mocny (Aconitum napellus = A. firmum) – cała roślina, zawilec gajowy (Anemone nemorosa) – cała roślina, zimowit jesienny (Colchicum autumnale) – cała roślina.

 

Facebook